Kolodvorska ulica 10
2310 Slovenska Bistrica
MODRA LUČ OB SVETOVNEM DNEVU ZNAKOVNIH JEZIKOV
Po svetu živi okoli 75 milijonov gluhih, v Sloveniji 1500, od tega je okoli tisoč uporabnikov slovenskega znakovnega jezika, kot prvega, maternega jezika. Leta 1959 je SZG sprejela svetovno manifestacijo “Mednarodni dan gluhih”, kasneje Mednarodni teden gluhih, ki ga obeležujemo konec septembra. 23. september je namreč svetovni dan znakovnih jezikov. Na dnevu gluhih, ki ga vsako leto gosti drugo društvo (letos se je odvijal Dan gluhih 21. septembra v Slovenskih Konjicah), se zbere prek 1000 gluhih, naglušnih, strokovnih delavcev, tolmačev in njihovih družin iz vse Slovenije.
Slovenija je prva država na svetu, ki je v najvišji pravni akt, ustavo, vpisala jezik gluho-slepih, ter peta država v Evropski uniji in dvanajsta država na svetu, ki je v ustavo vpisala znakovni jezik. Kljub temu se gluha skupnost še vedno bori, da bi država zagotovila sistemski razvoj in financiranje slovenskega znakovnega jezika ter da bi gluhi otroci imeli možnost se učiti v svojem maternem jeziku, ki je znakovni jezik.
Svetovna zveza gluhih uporablja modro barvo od svoje ustanovitve leta 1951, modri trak pa se uporablja kot simbol delovanja skupnosti gluhih skozi stoletja, za enakost v družbi in priznanje nacionalnih znakovnih jezikov.
Projektu se pridružujeta tudi Občina Slovenska Bistrica in Svet za invalide Občine Slovenska Bistrica, zato je v luči ozaveščanja in podpore
ob mednarodnem tednu gluhih z modro barvo osvetljen Rotovški stolp v Slovenski Bistrici.